Jak uprawiać borówkę amerykańską? Porady dla hodowców
Borówka amerykańska to owoc, który mimo obco brzmiącej nazwy, jest bardzo często uprawiany w naszym kraju. Niebieskie jagody są słodkie, soczyste, a do tego zdrowe i bogate w wiele niezbędnych witamin i minerałów, jak np. witamina C, kwas foliowy czy polifenole, które przeciwdziałają chorobom układu krążenia. Uprawa borówek amerykańskich nie należy do najtrudniejszych, gdyż krzewy świetnie adaptują się w polskim ekosystemie. Oto kilka porad, w jaki sposób należy hodować ten owoc.
Odpowiednia gleba, czas i miejsce
Każdy hodowca przed rozpoczęciem uprawy borówki amerykańskiej powinien uprzednio wybrać stosowne miejsce oraz przygotować glebę. Niebieskie jagody najlepiej rosną w dobrze nasłonecznionym, zacisznym i bezwietrznym obszarze. Może to być zarówno domowy ogród, jak i optymalnych rozmiarów donica. Najlepszym okresem do sadzenia krzewów borówkowych jest wiosna lub jesień. Bardzo istotna jest także odpowiednio przygotowana gleba. Sadzonki niebieskich jagód wymagają bardzo kwaśnego podłoża o współczynniku pH 3,5 – 4,8, które dodatkowo powinno być bogate w próchnicę i składniki pokarmowe oraz przepuszczalne i wilgotne.
Idealną glebą będzie mieszanka kwaśnego torfu, ziemi liściowej i przekompostowanych trocin lub kory sosnowej. Do posadzenia borówki potrzebny jest dołek o głębokości ok. 30 cm i średnicy 50 – 80 cm. Najlepiej sprawdzi się uprawa rzędowa, co oznacza, że odstęp pomiędzy poszczególnymi krzewami powinien wynosić 1m, a między kolejnymi rzędami 2,5 do 3m. Każdy dołek należy zaprawić wspomnianą mieszanką, posadzić krzak borówkowy, a na koniec wyściółkować glebę korą lub trocinami drzew iglastych, co dostarczy roślinom substancji organicznych, ograniczy parowanie oraz ochroni płytko osadzone korzenie przed wysuszeniem.
Pielęgnacja i nawożenie krzewów
Kluczem do rozwoju wszystkich roślin jest odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. W okresie bezdeszczowym lub bardzo upalnym krzewom borówkowym należy zapewnić należyte nawodnienie i podlewać minimum raz w tygodniu, dostarczając każdej roślinie 10-20 litrów wody. Przesuszone rośliny dają znacznie mniej owoców, a te, które pojawiają się na krzewach są małe i niezbyt soczyste. Corocznym obowiązkiem jest także przycinanie prześwietlające w okresie wiosennym. Należy rozpocząć je w czwartym roku od posadzenia borówek amerykańskich. Pozbywając się starych i uszkodzonych pędów oraz umiarkowanie przerzedzając koronę robimy miejsce dużej ilości silnych owocujących przyrostów. Kwestia nawożenia borówki wygląda nieco inaczej w sezonie wiosennym, a inaczej jesienią. W okresie od kwietnia do czerwca co miesiąc powinniśmy używać nawozów azotowych, takich jak siarczan amonu lub saletra amonowa. Wczesną jesienią nawozimy natomiast siarczanem potasu lub nawozami fosforowymi.