Sadzonki jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to krzew odporny na mróz, dlatego może rosnąć w rejonach o surowym klimacie. Jego pędy wytrzymują mrozy do -45 st. C, a kwiaty i owoce znoszą przymrozki wiosenne do -8 st. C. Jagoda kamczacka owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu. Owoce pojawiają się od maja do czerwca. Krzewy są długowieczne, można je uprawiać na tym samym miejscu przez wiele lat, a w dodatkowo są odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki.

Krzew najlepiej rośnie i owocuje na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jagoda kamczacka jest obcopylna, dlatego wymaga zapylania krzyżowego. Wczesną wiosną zwabia trzmiele i pszczoły. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste ale nie ciężkie, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Lubi wilgoć, ale wiosenne podtopienia już źle wpływają na jej rozwój.

Po 7-10 latach po posadzeniu przerzedzamy koronę oraz przycinamy gałęzie szkieletowe. Po 20 -25 latach użytkowania plantacji należy zrobić cięcie odmładzające, wycinając słabe pędy i skracając najstarsze. Krzewy dorastają do ok. 2 m wysokości i prawie takiej samej szerokości. Do zbioru ręcznego sadzonki należy posadzić w odstępach 1m w rzędzie, a odległość między rzędami powinna wynosić 3,0m - 3,5 m ( 3000 -3300 szt/ha). Do zbioru mechanicznego lepsze będą odstępy w rzędzie 0,5m - 0,7m oraz odległość między rzędami 4,0m - 4,2m (3700 do 5000 sz/ha).

Z dorosłego krzewu można zebrać od 3 do 7 kg owoców w zależności od rodzaju odmiany sadzonki. Odmiany jagody kamczackiej różnią się głównie wielkością i kształtem owoców . Jej owoce wykazują działanie prozdrowotne, mają duże znaczenie w profilaktyce chorób serca ponieważ wzmacniają naczynia krwionośne. Obniżają też ciśnienie oraz znajdują zastosowanie w diecie antynowotworowej, ponieważ są bogatym źródłem antyoksydantów wspomagających organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Przetwory wykonane z jagody kamczackiej zachowują nawet do 80 % tych przeciwutleniaczy. Ponadto owoce wzmacniają i odtruwają organizm z różnych substancji toksycznych, np. metali ciężkich. Można z nich sporządzić konfitury, soki i nalewki. Nasze gospodarstwo zajmuje się sprzedażą sadzonek dla klientów hurtowych i detalicznych. Przy dużych zamówieniach oferujemy atrakcyjne ceny.


Copyright © 2015 by Gospodarstwo Ogrodnicze. All rights reserved.

Projekt i realizacja: Internet-media.pl