Sadzonki borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.) to gatunek z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Krzew dorasta do 2,5 metrów wysokości. Posiada silne pędy rozgałęziające się w szczytowych partiach oraz kwiaty zebrane w grona. Kwitnie od kwietnia do maja, jest zapylany przez trzmiele i pszczoły.

Owoce dojrzewają od połowy lata do września i są zdecydowanie większe od borówki czarnej. Charakteryzują się dobrym smakiem i mają duże wartości odżywcze — są bogate w cukry, kwasy mineralne, sole mineralne, pektyny i witaminy. Nadają się do spożycia na surowo, jako owoc deserowy oraz na przetwory. Krzew borówki amerykańskiej posiada dobrze rozwinięty, ale płytki system korzeniowy. Oprócz korzeni głównych ma także dobrze rozwinięty system drobnych korzeni. Sadzonka borówka amerykańska na plantacjach ma duże wymagania, jeśli chodzi o rodzaj gleby. Wymaga gleby kwaśnej, o pH 3,5 — 4 i większym. Polecamy gleby z torfu kwaśnego, przepuszczalne, dobrze odprowadzające wodę i o niskim zasoleniu. Na glebach lekkich niezbędne jest nawadnianie. Roślina wytrzymuje mrozy do -25° C.

Przygotowanie podłoża pod sadzonki borówki amerykańskiej w warunkach uprawy amatorskiej nie powinno sprawić większych problemów. Pod każdy krzew należy wykopać dół o głębokości ok. 40cm i szerokości 50 cm, a następnie wypełnić go torfem kwaśnym. Roślinę flancować w rozstawie 2,5m x 1m.

Na plantacjach wybiera się głębokie bruzdy pod sadzonki i wypełnia je mieszanką gleby z trocinami i kwaśnym torfem. Krzewy sadzi się w rozstawie 3m x1 m ( 3300 szt/ ha), często jednak zagęszcza się rząd do 80 centymetrów.

Glebę w rzędach należy odchwaszczać ręcznie, a między rzędami można mechanicznie. Wskazane jest ściółkowanie rzędów trocinami lub korą. Zmniejsza to parowanie wody, wzbogaca glebę w próchnicę oraz zwiększa jej kwasowość. Przez pierwsze kilka lat po zasadzeniu sadzonki usuwa się tylko pędy uszkodzone. Po 7-8 latach należy wykonać silniejsze cięcie, niecięte rośliny borówki amerykańskiej mają bowiem skłonność do drobnienia owoców.

Nasze gospodarstwo ogrodnicze zajmuje się sprzedażą sadzonek zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Przy zakupach hurtowych oferujemy atrakcyjne ceny – rabaty rosną wraz z wielkością zamówienia.

Copyright © 2015 by Gospodarstwo Ogrodnicze. All rights reserved.

Projekt i realizacja: Internet-media.pl