szetynscy

Sadzonki borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.) to gatunek z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Krzew dorasta do 2,5 metrów wysokości. Posiada silne pędy rozgałęziające się w szczytowych partiach oraz kwiaty zebrane w grona. Kwitnie od kwietnia do maja, jest zapylany przez trzmiele i pszczoły.

szetynscy

Owoce dojrzewają od połowy lata do września i są zdecydowanie większe od borówki czarnej. Charakteryzują się dobrym smakiem i mają duże wartości odżywcze — są bogate w cukry, kwasy mineralne, sole mineralne, pektyny i witaminy. Nadają się do spożycia na surowo, jako owoc deserowy oraz na przetwory. Krzew borówki amerykańskiej posiada dobrze rozwinięty, ale płytki system korzeniowy. Oprócz korzeni głównych ma także dobrze rozwinięty system drobnych korzeni. Sadzonka borówka amerykańska na plantacjach ma duże wymagania, jeśli chodzi o rodzaj gleby. Wymaga gleby kwaśnej, o pH 3,5 — 4 i większym. Polecamy gleby z torfu kwaśnego, przepuszczalne, dobrze odprowadzające wodę i o niskim zasoleniu. Na glebach lekkich niezbędne jest nawadnianie. Roślina wytrzymuje mrozy do -25° C.

Przygotowanie podłoża pod sadzonki borówki amerykańskiej w warunkach uprawy amatorskiej nie powinno sprawić większych problemów. Pod każdy krzew należy wykopać dół o głębokości ok. 40cm i szerokości 60 cm, a następnie wypełnić go torfem kwaśnym. Roślinę sadzimy w rozstawie 2,5m x 1m.

Na plantacjach wybiera się głębokie bruzdy pod sadzonki i wypełnia je mieszanką gleby z trocinami i kwaśnym torfem. Krzewy sadzi się w rozstawie 3m x1 m ( 3300 szt/ ha), często jednak zagęszcza się w rzędzie do 80 centymetrów.

Glebę w rzędach należy odchwaszczać ręcznie, a między rzędami można mechanicznie. Wskazane jest ściółkowanie rzędów trocinami lub korą. Zmniejsza to parowanie wody, wzbogaca glebę w próchnicę oraz zwiększa jej kwasowość. Przez pierwsze kilka lat po zasadzeniu sadzonki usuwa się tylko pędy uszkodzone. Po 7-8 latach należy wykonać silniejsze cięcie, niecięte rośliny borówki amerykańskiej mają bowiem skłonność do drobnienia owoców.

Nasze gospodarstwo ogrodnicze zajmuje się sprzedażą sadzonek zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Przy zakupach hurtowych oferujemy atrakcyjne ceny – rabaty rosną wraz z wielkością zamówienia.

Gospodarstwo ogrodnicze
Szetyńscy

ul. Jana III Sobieskiego 75
43-340 Kozy
woj. śląskie

Telefon:
Skontaktuj się z nami już dziś+48 33 819 44 52
Numer kontaktowy do Nas+48 694 239 015
Kontakt mailowy z Namiogroszet@wp.pl
www.szetynscy.pl

Copyright © 2019 by Gospodarstwo Ogrodnicze. All rights reserved.

Projekt i realizacja: Internet-media.pl