szetynscy

Sadzonki borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.) to gatunek z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ma silne pędy rozgałęziające się w szczytowych partiach oraz kwiaty zebrane w grona. Kwitnie od kwietnia do maja, jest zapylany przez trzmiele i pszczoły. Krzewy borówki amerykańskiej dorastają do 2,5 metrów wysokości.
Owoce dojrzewają od połowy lata do września i są zdecydowanie większe od borówki czarnej. Charakteryzują się dobrym smakiem i mają duże wartości odżywcze — są bogate w cukry, kwasy mineralne, sole mineralne, pektyny i witaminy. Nadają się do spożycia na surowo, jako owoc deserowy oraz na przetwory. Krzewy borówki amerykańskiej mają dobrze rozwinięty, ale płytki system korzeniowy. Oprócz korzeni głównych dobrze rozrasta się też system drobnych korzeni. Na plantacjach sadzonki borówki amerykańskiej mają duże wymagania glebowe. Wymagają gleby kwaśnej, o pH 3,5 — 4 i większym. Polecamy gleby z torfu kwaśnego, przepuszczalne, dobrze odprowadzające wodę i o niskim zasoleniu. Na glebach lekkich jest niezbędne nawadnianie. Roślina wytrzymuje mrozy do -25° C.

Krzewy borówki amerykańskiej – podłoże i sadzenie

Przygotowanie podłoża pod sadzonki borówki amerykańskiej w warunkach uprawy amatorskiej nie powinno sprawić większych problemów. Pod każdy krzew należy wykopać dół o głębokości ok. 40 cm i szerokości 60 cm, a następnie wypełnić go torfem kwaśnym. Roślinę sadzimy standardowo w rozstawie 3,00 m x 1,00 m, choć obecnie jest tendencja do zagęszczania w rzędach.

Glebę w rzędach należy odchwaszczać ręcznie, a między rzędami można mechanicznie. Wskazane jest ściółkowanie rzędów trocinami lub korą. Zmniejsza to parowanie wody, wzbogaca glebę w próchnicę oraz zwiększa jej kwasowość. Przez pierwsze kilka lat po zasadzeniu sadzonki usuwa się tylko pędy uszkodzone. Po 7-8 latach należy wykonać silniejsze cięcie, niecięte krzewy borówki amerykańskiej mają bowiem skłonność do drobnienia owoców.

Jako producent borówki amerykańskiej nasze gospodarstwo ogrodnicze zajmuje się sprzedażą sadzonek zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Przy zakupach hurtowych oferujemy atrakcyjne ceny – rabaty rosną wraz z wielkością zamówienia. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą.

Gospodarstwo ogrodnicze
Szetyńscy

ul. Jana III Sobieskiego 75
43-340 Kozy
woj. śląskie

Telefon:
Skontaktuj się z nami już dziś+48 33 819 44 52
Numer kontaktowy do Nas+48 694 239 015
Kontakt mailowy z Namiogroszet@wp.pl
www.szetynscy.pl

Copyright © 2019 by Gospodarstwo Ogrodnicze. All rights reserved.

Projekt i realizacja: Internet-media.pl